O perfumach

Zafascynowanie zapachami towarzyszyło ludziom od zawsze. Historia perfum sięga czasów praczłowieka, który to odkrył, że niektóre drzewa, szczególnie te bogate w żywicę, przy spalaniu uwalniają piękny zapach dymu.

Nazwa perfum pochodzi od łacińskiego słowa "per fumum" co znaczy "przez dym".

W dzisiejszych czasach kompozycje zapachowe to złożone mieszaniny pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Każdy zamknięty we flakonie zapach jest starannie dobrany i składa się przynajmniej z kilku woni. W zależności od tego, jakie kategorie zapachów dominują w ich składzie, stosuje się następujący podział:

Perfumy cytrusowe (hesperydowe)

Jedna z najstarszych i najpopularniejszych kategorii zapachów. Esencje cytrusowe pozyskiwane są na skutek tłoczenia na zimno owoców takich jak: cytryny, bergamoty, pomarańcze, grejpfruty czy mandarynki. Często wzbogaca się je nutami kwiatowymi , orientalnymi i drzewnymi. Męskie perfumy na bazie cytrusów komponuje się, dodając silne nuty ziołowe, drzewne lub pikantne wonie przypraw.Kompozycje cytrusowe cechuje świeżość, lekkość a zastosowanie znajdują najczęściej w perfumach sportowych oraz typu unisex. W związku z tym, ze olejki aromatyczne z tej grupy bardzo szybko się ulatniają, dlatego ich zapach czuć tuż po otwarciu flakonu perfum. Mają właściwości pobudzające i energetyczne .

Perfumy kwiatowe

Jest to bardzo bogata i różnorodna grupa zapachów , w której przeważają nuty kwiatów takich jak: jaśmin, fiołek, róża, tuberoza, narcyz, konwalia czy bez. Jaśmin uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych afrodyzjaków zapachowych. Kompozycje z tej grupy mogą być oparte na jednym gatunku bądź łączące ze sobą różne zapachy kwiatów w jeden bukiet. Większość zapachów kwiatów pochodzi z naturalnych źródeł i pozyskiwane są za pośrednictwem wielu technik , np. destylację. Jednakże niektóre z nich bardzo skromnie wydzielają aromaty, dlatego muszą być powielane w laboratorium. Kompozycje z tej grupy są zwykle, lekkie, słodkie, romantyczne ale też zmysłowe.

Perfumy szyprowe

Jest to najmniejsza a zarazem unikalna grupa zapachów. Nazwa pochodzi od perfum Chypre, wylansowanych w 1917 roku przez Francois Coty, który był zafascynowany bogactwem aromatów występujących na wyspie Cypr. Podstawową nutą tego zapachu jest mech dębowy, który nadaje bardzo specyficzny „ziemny” zapach. Tuż obok mchu perfumy szyprowe tworzą labdanum, paczula oraz bergamotka. Akordy te często są w zestawieniu z nutami kwiatowymi, aldehydowymi, owocowymi oraz skórzanymi.

 

Perfumy paprociowe

Inaczej nazywane "fougere". Określenie pochodzi od francuskiego słowa paproć. Nazwa tej grupy zapachowej jest oczywiście metaforyczna - paprocie przecież nie mają wyraźnego zapachu. Perfumy paprociowe to wszystkie te, które w połączeniu ze sobą głównych akordów tworzą tajemniczą nutę zielonego, wilgotnego lasu. Typ fougere oznacza akord mchu dębowego, jałowca i żywicy mieszane z ostrzejszymi aromatami letniej łąki: kumaryny (związku o woni świeżego siana), lawendy i geranium, a także ciepłej, słodkawej woni tytoniu. Zapachy z tej grupy są wykorzystywane do komponowania wielu zapachów męskich.

Perfumy orientalne

Inaczej zwane także ambrowe, kojarzone są z Dalekim Wschodem. Mianem tych perfum określa się nuty w których składzie dominuje wanilia, bób tonka, cedr, drzewo sandałowe w połączeniu z zapachami zwierzęcymi - piżmo, cyweta, a także przyprawami - imbir, kardamon, goździk, cynamon i pieprz. Akordy te łączy się najczęściej z aromatami kwiatów, takich jak jaśmin, gardenia, frezja, osmanthus, kwiat pomarańczy i słodkich owoców, np. brzoskwini, figi, moreli, mandarynki. Na ogół są to zapachy dosyć ciężkie, trwałe i wyraziste. Ich uwodzicielski, zmysłowy i ciepły zapach jest odpowiedni na wieczór . Długo utrzymują się na skórze.

Perfumy aldehydowe

Ten rodzaj zapachów został wprowadzony w latach 20- tych XX wieku i opiera się na syntetycznych tworzywach . Pierwszym rodzajem perfum z tej grupy był jeden z najpopularniejszych obecnie zapachów stworzonych przez Coco Chanel - Nr 5 . Do grupy tej należą zapachy takie jak kwiatowo-aldehydowe, pudrowe oraz drzewno-aldehydowe.

 

Perfumy drzewne

Nuty z tej grupy dominują głównie w kosmetykach męskich i unisex. Bazę stanowią : sandał, wetyweria, paczula, cedr, drzewo różane. Są podstawą kompozycji , wzbogacają i wydobywają głębie pozostałych składników. Jednak niektóre drzewa, takie jak drzewo różane, mogą stanowić zarówno górne jak i środkowe nuty zapachowe. Przekrój zapachowy w tej grupie jest naprawdę różny i unikalny dla każdego drzewa- od smolistych poprzez surowe aż do mlecznych.Nuty drzewne często wzbogacane są zapachami cytrusów, kwiatów oraz przypraw. Perfumy z tej grupy są na ogół bardzo eleganckie, głębokie i stonowane.

Perfumy skórzane

Są to ciepłe zapachy korzenne i dymne, przywodzące na myśl zapach skóry, palonego drewna i tytoniu. Aromaty te producenci uzyskują dzięki łączeniu gorzko-ostrych nut przypraw, piżma, kadzidła i oleju rycynowego z głęboką wonią labdanum lub żywicy jałowca i brzozy oraz ze słodkimi akcentami bursztynu i owoców, np. gruszki, jabłka czy bergamotki. Akordy skórzane są zarazem łagodne i intrygujące a dzięki wrażeniu bliskości ciału, swojej pierwotności i naturalności, przywołują wspomnienia najlepszych chwil życia. Nuty te częściej używane są w perfumach niszowych , niż w tzw. popularnych.

MAYbe Cosmetics to prężnie działająca firma kosmetyczna z ponad 20-letnim doświadczeniem. Nasz kluczowy asortyment to perfumy, wody toaletowe i perfumowane.Produkujemy również kosmetyki pod marką własną klienta.

Biuro handlowe
MAYbe Cosmetics
ul. Karmelowa 11, 71-218 Bezrzecze

E-mail: biuro@maybecosmetics.com
Tel.: +48 660 740 180 oraz +48 696 542 690
NIP: 8520300072
REGON: 810540749

Obecnie realizujemy projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 Oś Priorytetowa 1 Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.15 Wsparcie kooperacji przedsiębiorstw. Tytuł projektu: „Promocja produktów firmy Maybe Cosmetics na rynkach międzynarodowych”. Wartość projektu: 194 369,00 PLN. Wysokość dofinansowania: 85 %

Ważne: Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na Polityce prywatności.